GALACTICA EVRENİ

Üye iseniz "GİRİŞ YAP" a tıklayınız. Değilseniz "KAYIT OL" a tıklayınız. Bir isim ve Soy isim şeklinde lütfen.

Galactica Evreni Yaşam Savaşı Verenlerin ve 1 Numara olmaya Çalışanların Yeridir. Eğer Zayıf ve Cesaretsiz isen Geldiğin yere Geri Dön!

DOST SİTELER

REKLAMLAR

Siteni Ekle
KOTA SORUNU

Cuma Mart 27, 2009 10:31 am tarafından Acantie Nawe

arkadaşlar kota sorunu yüzünden nisan ayına kadar(nisan 1), yani 4 gün boyunca internete giremeyeceğim. Nete girer girmez eksiklikler en kısa sürede hazırlanacaktır. Bu süre zarfında başvurularla Loress venter ilgilenecektir ne de olsa yöneticilerimizden biri Smile Loress sana emanet ha site Smile

not:belki cafeden girerim ama site çalışması yapamam

Yenilik ve Güncellemeler

Cuma Mart 13, 2009 11:27 am tarafından Acantie Nawe

Site de olan yenilik ve güncellemeler buradan duyrulacaktır.

Oyun ve Savaş sistemleri sadece Karakter Açmış üyelerin okuyabileceği şekilde ayarlanmıştır. Bu sayede üye olup da sistemimizi yürütmeye kalkanların, en azından karakter açmış üyeler arasından olduğunu anlaşılacaktır Smile

Forum üyelerce izlenebilir ama konunun içeriğini göremezler.


Oyun Sistemi …

[ Okuma komple ]

  KyO Nedir? Nasıl Yapılır? Kuralları Nedir?

  Paylaş
  avatar
  Acantie Nawe
  Yüce Başkan
  Yüce Başkan

  Kadın Mesaj Sayısı : 175
  Yaş : 30
  Nerden : Amon
  Kayıt tarihi : 10/03/09

  Kimlik Kartı
  Kredi: 500.000
  Seviye:
  3/21  (3/21)
  Kademe:
  4/4  (4/4)

  KyO Nedir? Nasıl Yapılır? Kuralları Nedir?

  Mesaj tarafından Acantie Nawe Bir Cuma Mart 13, 2009 11:15 am

  KyO(Karakter Yarat Oyna) yani ingilizcesi role play (RP), bir çeşit yazılı tiyatro,sinema oyunudur.Tek fark karakterinizi yazarak yönetirsiniz.Bunu bir roman ya da senaryo yazmaya da benzetebiliriz.Elinizde size benzeyen ya da size tamamen bir zıt karakter vardır.Sizin işiniz bu karakterle ilgili her türlü olayı yönetmektir.Konuşması,yürümesi,düşünmesi,hissetmesi,ölümü..vb her türlü işi siz yazarsınız.Elbette ki gerçeklik ve heyecan olması için ZE denilen bir arkadaş sizi yönlendirir.ZE olayı ayrı bir olay sonra açıklarız.

  KyO KURALLARI

  1)Bir yada biraz daha çok satırlık KyO'lar olmaz arkadaşlar.Onlar KyO değildir.Savma basit saçma yazılardır. KyO'nızın gerçekçi olması için en az 2 paragraf ve en azından 7 uzun cümle yazın.Lütfen büyük-küçük harfleri kullanmaya ve düzgün Türkçe ile yazmaya çalışın.

  2)Lütfen yazılarınızda renklendirme yapın.Betimleme ve konuşmalarınızı bu renkler ile ayırın ki hem göze hoş görünsün hem de herkes rahatlıkla okusun. İtalik[i] , Kalın [b] ve altı çizgili
  olan kodlarıda da betimleme ve konuşma yazılarınızı ayırmakta kullanabilirsiniz.Misal ben betimlemeleri kalın kodlar ile, konuşmaları da italik kodlar ile yazıyorum. Bu kodları kullanmayı bilmiyorsanız; soru sorma bölümüne mesaj atın.Size nasıl kullanıldığını öğretirler.

  3)KyO'lar 3. kişinin gözünden yazılır. (bu biraz esnetilebilir tabi)Yani sizi izleyen bir başkasının gözünden olan olaylardır. Aynı romanları yazan yazarlar gibi. Lakin siz KyO yaparken karakterinizin düşüncelerini,hisslerinide belirtmelisiniz.

  4)KyO yaparken aynı oynattığınız karakteri yazılarınızda yansıtmak zorundasınız.Karakter oluşturken karakternizin fiziksel ve karakteristik özelliklerini belirtiyorsunuz.Bunlar sizden istenir ve boşa istenmez.Laf diye yazmasınız bunları.KyO yaparken,karakterinizi oynatırken bu kendinizin belirlediği kriterlere uyarak karakter davranış,düşünc eve duygularını yazmanılısınız.Aksi halde eğlenceli olmaz ve gerçekçilik kalmaz.En önemlisi asla mükemmel bir karakter oluşturmayın.[u]Bu imkansız.Karakterleri en eğlenceli ve gerçekçi yapan şey karakterin kusurları ve zayıflıklarıdır.Budur karakterinizi harika ve özel yapan.Mükemmel bir karakter yaratmaya çalışmak egoistliktir arkadaşlar.Yapmayın bunu.


  5)En önemli kurallardan biri.Sık yapılan bir hata.KyO yaparken asla ama asla başkasının karakterini yönlendirmeye kalkmayın.Sadece siz.Başka bir karakter ya da canlıyı yönetme işi size değil karakterin sahibine ve o canlıyı oraya koyan ZE'ye aittir.Bir ZE hem sizi hem de başkaların karakterini kontrol edebilir ama siz değil. Başkasının ya da başka bir canlının(hayvan,hayali karakter ya da sizinle aynı görevde olan başka bir oyuncunun karakteri..vs) düşüncelerini,hareketlerini ve hislerini siz bilemezsiniz,yazamazsınız.Ancak o karakter belirtmişse siz onun üzerine "Obrbien'in korkusunu fark edip,sıkıca sarılıp destek vermek için çabalıyor" gibi şeyler yazabilirsiniz.

  6)KyO sırasında-özellikle bir görevdeyseniz(quest)- asla ama asla ZE yazmadan kendi kendinize kuşlar,,hayvanlar,bitkiler,ağaçlar,kişiler..vs ortaya çıkartmayın.(evinizde ya da bir han da..vs KyO yaparsanız bu fazlası ile esnek tuttulabilir ama ZE el atarsa kural aynen geçerlidir.)Ya da bir mağara oyuğu,bir eğlence yeri,ev,rüzgar..vb. ZE girdiniz demeden bir yere girmeyin, vardınız demeden bir yere varmayın.Bu ilk başta çok katı gelebilir sizlere ama ZE ler yolunuz üzerinde size küçük süprizler tasarlamış olabilr.Sizin kafanıza göre birşeyleri haraket ettirmeniz,gitmeniz..vb şeyler tüm tasarımın Matrix gibi çökmesine sebep olabilir ki bu da bir ZE nin şevkini hayli bir kırar ve kızdırır.O zaman da ya ölürsünüz ya da iğrenç bir görev geçirmek gibi talihsiz olaylar yaşarsınız ki kimse bunu istemez sanırım.Bu yüzden aşağıdaki gibi cümleler kullanın.

  (ZE etrafta birkaç ev ve bir de han olduğunu söyler.Bu durumda yapmak istediğiniz şeye göre;)

  Lthien bir Han görmenin sevinci içinde olabildiğince hızlı bir şekilde yürüyerek Han'a doğru ilerler.

  (ZE Han'a vardığınızı söyler.Bundan sonra vardığınızı söylemesiyle birlikte ya direkt olarak sizi içeri sokar ya da sizi kapıdan içeri sokmaz başka olaylar ortaya çıkarak devam eder)

  Örnek KyO

  (ZE, oyuncuya ormana girdiğini ve çıkan rüzgarların yaprakları uçurduğunu ve yaz olduğunu, çığlık sesleri olduğunu söyler)

  Lthien Elensar, Lorien ormanlarında kafasını yoran bir sürü soru ile bilinçsizce yürüyordu.Yaz olmasına karşın havada vücudu titreten bir rüzgar yaprakları savurarak hızla güneye ilerlemekteyken,nereden geldiği ve kimlere ait olduğunu bilinmeyen çığlık sesleri tüm ormanı kapladı.

  "Kim var orada?"Elf aynı soruyu tekrar tekrar sorarken aynı zamanda kendi etrafında hızla dönüyor ve birini görme umuduyla sıkışık ağaçların oluşturduğu ormanların ilerisine elf gözüyle bakıyordu.

  (ZE, cevap gelmediğini ve seslerin tamamen kesildiğini söylüyor.Muhtemelende duyamayacağını bir daha.)

  Lakin bir daha o sesleri duymadı.Bundan sonrada bu seslerin sahiplerinin kim olduğunu ya da seslerin nereden geldiğini asla öğrenemeyecekti.Seslerin kesilmesi Lthien için rahatlatıcı olsada belirsizliği içini kemiriyordu."Umarım sadece kafamdan gelen seslerdir."dedikten sonra geri döndü ve evinin yolunu tuttu.Bugünlük için bu kadar orman gezintisi ve havası yeterliydi.Nedendir bilinmez ama bu sonsuz ömürlü hayatında bugünkü olayı asla unutmayacatı ki bunun nedenini kendi bile bilmiyordu.

  Dikkat: Karakter evinin yolunu tuttu yazıyor.Eve döndü demiyor.

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 4:34 am